Do czego służą falowniki w instalacji fotowoltaicznejKażda instalacja fotowoltaiczna składa się z wielu niezbędnych elementów, które pozwalają na pozyskiwanie z promieni słonecznych energii stałej oraz jej zamianę w możliwą do wykorzystania do własnych potrzeb energię przemienną. Sercem każdej instalacji fotowoltaicznej są falowniki, czyli inwertery. W naszym dzisiejszym wpisie na blogu dokładnie opiszemy jaką funkcję pełnią inwertery, w jaki sposób się je dobiera oraz na czym polega ich działanie.

Jaka jest rola inwerterów w instalacji fotowoltaicznej?

Rolą inwerterów, czyli falowników, w instalacjach fotowoltaicznych jest zamiana prądu stałego w możliwy do wykorzystania prąd przemienny. Same panele fotowoltaiczne są w stanie produkować prąd stały, który nie może być wykorzystany przez większość urządzeń elektrycznych, które potrzebują do działania prądu przemiennego. Żeby możliwe było dokonanie zmiany prądu stałego (DC) w prąd przemienny (AC) konieczne jest dokonanie zmiany jego napięcia. To jest właśnie rolą falowników. Falownik także dostosowuje napięcie i częstotliwość prądu do parametrów występujących w polskiej sieci elektroenergetycznej, tak aby możliwe było przekazywanie do niej produkowanych nadwyżek prądu.

Falowniki optymalizują pracę instalacji fotowoltaicznej

Rolą falowników w instalacjach fotowoltaicznych jest także optymalizacja pracy całej instalacji. Inwerter ma bowiem za zadanie znalezienie punktu MPP, czyli punktu mocy maksymalnej. Moc elektryczna jest tak naprawdę iloczynem prądu i napięcia. W falowniku są umieszczone trackery MPP, które mają za zadanie regulację wartości prądu i napięcia, w taki sposób, aby w danych warunkach, czyli przy danym natężeniu promieniowania słonecznego, możliwe było wytworzenie jak największej ilości energii elektrycznej.

Monitorowanie działania instalacji fotowoltaicznej

Stosowane w dzisiejszych instalacjach fotowoltaicznych falowniki posiadają także funkcję monitorowania działania całego systemu. Rodzaj przekazywanych przez inwertery informacji zależy od producenta systemu. Głównymi informacjami, jakie można otrzymać dzięki falownikom są wytwarzana w danym momencie przez instalację fotowoltaiczną moc, a także napięcie i natężenie prądu każdego trackera MPP.  


Wróć do bloga
Projekt i wykonanie MKPOL.pl

Dla poprawnego funkcjonowania ta strona korzysta z plików cookies - użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki internetowej jak opisano w polityce plików cookies.